BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rasizmas ir japonų geografijos žinios


Atsakau į BlackBoUnTy komentare pateiktus klausimus:

kaip ten del rasizmo apraisku? nes esu girdejusi ne viena uzsieniecio, gyvenancio Japonijoje, pasakojima apie sia problema. Teko paciam su tuo susidurti?
Tiesa, rasizmas čia egzistuoja, o ir Jungtinių Tautų organizacija yra apie tai išleidus ataskaitą (http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_issues_in_Japan). Jis daugiausiai pasireiškia pasyviais veiksmais: paslaugų nesuteikimu, sunkumais ieškant darbo ir pan. Tarkime, norint išsinuomoti kambarį ar butą, kai kurios agentūros nesuteiks paslaugų dėl to, jog esate ne japonas. Ieškant darbo į tautybę taip pat gali būti atsižvelgiama. Kartais tai dėl japonų atsargumo ir baimės, kad su kitataučiu reikės kažkaip ypatingai elgtis, todėl nenorima apsikrauti rūpesčiais. Iš kitos pusės, užsieniečiai kartais yra “prisidirbę” ir ta kaltė krenta ant visų. Girdėjęs, kad kai kur į japoniškas pirtis “onsen” leidžiami tik japonai, nes buvę atvejų, jog atvykėliai tiesiog nežinojo, kaip jose elgtis. Kai kur geriausia eiti su draugais japonais, kad jie laiduotų jūsų patikimumą, geras manieras ir pan. :-) Ypač tai galioja būsto paieškose. Tais atvejais kartu esantis japonas tampa atsakingas, jog jūs elgsitės gerai, mokėsite nuomą, ir t.t. Tokios čia jau tradicijos, kad dažnai pasitikima ne individu, o jo aplinka, turimais ryšiais ir pan.
Dar svarbu dalykas yra kalbos mokėjimas. Jeigu prastai kalbi japoniškai - japonai bus mandagūs, bet į tave žiūrės kiek įtartinai. Tačiau gerai kalbant - viskas pasikeičia. Tai susiję ir su baimės išnykimu, kad užsienietis nesupras kažkokių taisyklių ir pasielgs netinkamai. Jeigu moki kalbą, duodi ženklą, kad esi Japonijoje netrumpą laiką, esi susipažinęs su kultūra, papročiais, o tuo pačiu ir kažkiek sujaponiškėjęs :-)
Nors galima aptikti minėtą daugiau “pasyvią” diskriminaciją, tačiau nesu girdėjęs, kad Japonijoje būtų grupuotės, kurios vykdytų išpuolius prieš užsieniečius ar imtųsi smurto. Todėl atvykėliai, kurie įsikuria ilgesniam laikui ar turistauja tikrai to gali nebijoti.

Pats asmeniškai su visu tuo nesusidūręs, nes neieškojau nei būsto, nei ėjau pats vienas į kažkokias ypatingas japonams vietas. Tiesa, ieškojau darbo, bet dėl jo neradimo greičiausiai buvo kalta ne diskriminacija, o dar nepakankamai geros kalbos žinios.

Keliaujant žiemą teko apsistoti pas du anglų kalbos mokytojus amerikiečius, kurie gyvena mažuose miesteliuose. Jie taip pat nepapasakojo nė vieno nemalonaus nuotykio. Bet tikriausiai viena yra atvykti pagal organizuojamą programą ar mainus, kai viskas už tave paruošta ir sutvarkyta, ir visai kas kita atvykti savarankiškai ir bandyti įsikurti savo jėgomis.
butu idomu isgirsti kokios japonu zinios apie Lietuva. Tas policininkas, klauses ar Lietuvoje salta tikriausiai zinojo kur ji yra? Siaip pastaruoju metu ten retkarciais pasirodo laidu apie Lietuva, tai ir idomu pasidare. Mano nuomone japonai labiau issilavine uz statistini vakarieti, tai tikriausiai neteko isgirsti, kad Lietuva yra kazkur salia Afganistano? :)
Lig šiol visi japonai žinojo, kur yra Lietuva. Tas tikrai stebina, nes retas atvykėlis iš kitų šalių (ypač neeuropietis) gali pasakyti “Aaa… Žinau… Yra trys Baltijos šalys: Lietuva, Latvija, Estija. O sostinės… Talinas, Ryga ir Vilnius. Ar ne?” :-) Na, gal ne visada taip, bet bent jau tai, kad Lietuva priklauso Baltijos šalims lig šiol žinojo visi. Tad japonų geografijos žinios tikrai geros.

Televiziją žiūriu retai todėl apie Lietuvos populiarumą joje nežinau. Tačiau kaip tik neseniai per laidą “Pasaulio Japonai”, kurioje pasakojama apie įvairiausiuose pasaulio kampeliuose gyvenančius įdomesnius japonus, rodė apie Lietuvą ir joje gyvenantį Fumito Tomoi (tikriausiai pamenate iš “Takešio pilies” ar iš kitur). Tuo pačiu papasakojo apie Sugiharą, parodė Lietuvos vaizdų… Toks teigiamas ir gražus reportažas.
Beje, po geografinių žinių apie Lietuvą būtent ir seka žinojimas apie Sugiharą ir jo veiklą. O vienas pažįstamas japonas, kuris studijavo filosofiją, paminėjus Lietuvą pirmiausia įvardino ją kaip Emanuelio Levino gimtinę.
Tad afganistanų tikrai nepasitaiko :-)

Rodyk draugams

komentarai (7) | “Rasizmas ir japonų geografijos žinios”

 1.   Erkanas rašo:

  Gal kur ir praleidau, tai noriu paklaust - ar pavyko susirast darba? Jei taip, tai kur?

 2.   Justas rašo:

  Vis norejau dar paklausti, o kad jau parasei apie rasisma Japonijoj, tai ir i tema butu: ar tikrai japonai, kaip poroj filmu esu mates, uzsieniecius vadina "gaijin" ar kazkaip panasiai? Ir ar cia kazkoks izeidziantis zodis, ar cia tiesiog zodis ir tiek?

 3.   medus rašo:

  Erkanui: ne, darbo neradau. Palikau keliolikoje vietų CV, gavau kelis pažadus, jog paskambins ir buvau poroje interviu, bet taip niekas darbo ir nedavė. Visi darbai buvo iš aptarnavimų sferos, tad gal darbdavių netenkino mano kalbos žinios, bijojo, kad klientams ko negero nepasakyčiau :-)

 4.   medus rašo:

  Justui: taip, vadina užsieniečius arba "gaijin" (gai - išorė, jin - žmogus), arba "gaikokujin" (gai - išorė, koku - šalis, jin - žmogus). Pirmas žodis yra laikomas ne visai tinkamu, tačiau priklauso nuo jo panaudojimo situacijos ir konteksto. Šnekamojoje kalboje jis pasitaiko gana dažnai. Tačiau oficialioje kalboje praktiškai visada galima išgirsti tik "gaikokujin". Iš lietuviškų žodžių "gaijin" tikriausiai geriausiai atitiktų "pašalietis", o "gaikokujin" - "užsienietis". Plačiau angliškoje wikipedijoje: http://en.wikipedia.org/wiki/Gaijin

 5.   vicko rašo:

  Na, šitas filmukas http://japundit.com/archives/2008/04/08/8264/ demonstruoja ir truputį "atšiauresnius" jausmus gaijinams…

 6.   sigurdas rašo:

  Ieškant darbo nereikėjo laikyti tokiohttp://www.topix.lt/Laisvalaikis/%C5%BDaidimas_ar_pavyks_perkelti_visus_per_up%C4%99/ testo? ;)

 7.   medus rašo:

  :-D ne, nereikėjo. Bet išsprendžiau, mėgstu tokius :-) O dėl rasizmo, tai šį semestrą turiu "rasė ir etniniai ryšiai" dalyką. Iškelsiu šią temą, o gal apie ją ir kalbėsime.

Rašyk komentarą